فهرست کشور‌هایی که نامشان را تغییر داده‌اند

وبسایت «آی ویتنس نیوز» فهرستی از کشور‌هایی که در طول تاریخ نامشان را تغییر داده‌اند، منتشر کرد. مردم مقدونیه خود را برای شرکت در یک همه پرسی برای تغییر نام کشور خود آماده می‌کنند. نام جدید مقدونیه قرار است به «جمهوری مقدونیه شمالی» تغییر کند.

 بسیاری از کشورها برای مستقل شدن از سلطه استعمارگران نام خود را تغییر می‌دهند. به عنوان مثال، بنگلادش (با نام سابق پاکستان شرقی)، بوتسوانا (بچوانلند)، غنا (ساحل طلا)، اندونزی (هند شرقی هلند)، مالاوی (نیاسالند) و زیمبابوه (رودزیا) در این گروه قرار دارند.

فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۱۹۹۰ باعث ایجاد تغییراتی در اسامی برخی جمهوری‌های آن شد که امروزه مستقل شده‌اند. از جمله آن‌ها می‌توان به بلاروس و اوکراین اشاره کرد که در دهه ۱۹۹۰ تحت عنوان چکسلواکی و یوگسلاوی شناخته می‌شدند.

وبسایت آی ویتنس نیوز فهرستی از دیگر کشورهایی که در طول تاریخ نام خود را تغییر داده اند، منتشر کرد.

تغییر نام سوازیلند به «اسواتینی»
۵۰ سال پس از استقلال سوازیلند -کشوری در جنوب آفریقا- از انگلیس، پادشاه مسواتی سوم در آوریل سال ۲۰۱۸ اعلام کرد قصد دارد نام کشور سوازیلند را به «اسواتینی» به معنای «سرزمین سوازی ها» تغییر دهد.

تغییر نام زئیر به «جمهوری دموکراتیک کنگو»
زئیر نام قدیم کشوری در آفریقای مرکزی بود. این کشور پس از آنکه در سال ۱۹۶۰ از بلژیک مستقل شد، نام آن به «جمهوری کنگو» که همان نام کشور همسایه اش بود، تغییر کرد. برای تشخیص این دو کشور از نام پایتخت های آنها که کینشاسا و برازاویل بود استفاده می‌شد. چند سال بعد نام آن به «جمهوری دموکراتیک کنگو» تغییر کرد.

تغییر نام برمه به «میانمار»
این کشور در آسیای شرقی در گذشته مستعمره انگلیس بود. در سال ۱۹۸۹ دولت برمه نام آن را به «جمهوری اتحادیه میانمار» تغییر داد تا گذشته آن به فراموشی سپرده شود.

تغییر نام آپر ولتا به «بورکینافاسو»
بورکینافاسو -در غرب آفریقا- در گذشته مستعمره فرانسه بود و در سال ۱۹۵۸ از فرانسه مستقل شد. تا سالیان سال نام این کشور با «آپر ولتا» شناخته می شد؛ اما در سال ۱۹۸۴ به بورکینافاسو تغییر کرد. بورکینافاسو به معنای «سرزمین مردان درست» است.

تغییر نام کمپوچیای دمکراتیک به «کامبوج»
کامبوج -کشوری در جنوب شرق آسیا- تا سالیان سال تحت استعمار فرانسه قرار داشت. این کشور در سال ۱۹۷۹ نام خود را از «جمهوری خمر» به «کمپوچیای دمکراتیک» تغییر داد. در سال ۱۹۸۹ با به سلطنت رسیدن «نوردوم سیهانوک»، پادشاه پیشین این کشور، نام کمپوچیای دمکراتیک به کامبوج تغییر کرد.

تغییر نام داهومی به «بنین»
این کشور که در غرب آفریقا قرار دارد ۱۵ سال پس از آنکه از فرانسه مستقل شد، نام خود را در سال ۱۹۷۵ به جمهوری بنین تغییر داد. نام بنین از نام خلیج بنین گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی دارید؟