راهنمای تمبرهای ایران – انجمن تمبر ایران

انجمن تمبر ایران که چند سال است تمرکز خود را معطوف به گردآوری یک راهنمای کامل و جامع تمبر کرده است در این راستا با فراز و نشیب های فراوان روبرو شد. تهیه کردن یک مجموعه کامل و بی نقص از تمام تمبر های چاپ شده در ایران کاری آسانی نبود اما این امر با عنایت به همکاری چندین تن از سرشناسان تمبر کشور عملی شد.

اکنون انجمن تمبر ایران کتابی را به چاپ رسانده است که با ارزیابی آن می توان آینده بسیار روشنی را برای آن متصور شد.

پیش از این تنها کتابی که در ایران به عنوان راهنمای تمبر ایران موجود بود، تحت تالیف مرحوم جناب آقای فرح بخش که ایشان از بزرگان تمبر کشور بودند اما اکنون کتاب جدید الانتشار انجمن تمبر ایران به واسطه برتری هایی که از لحاظ فنی-کارشناسی هم چنین طراحی گرافیکی قابل فهم و مورد پسند تر دارد، پتانسیل بسیار بالایی برای تبدیل شدن به تنها کتاب رسمی و جامع تمبر دارد.

از برتری هایی که این کتاب نسبت به کتاب های موجود در بازار دارد می توان به اختصار به موارد زیر اشاره کرد:

– پیش از هرچیز ظاهر کتاب بسیار جذاب تر و کاغذهای گلاسه آن و همچنین اندازه کتاب، آن را بسیار شیک تر و با ارزش تر کرده است.

– انجمن تمبر ایران به عنوان تنها نهاد رسمی تحت نظارت شرکت پست این کتاب را تایید کرده است و زیر نظر آن انجمن تمامی مطالب و قیمت ها به چاپ رسیده است.

– قیمت های درج شده در این کتاب بر مبنای قیمت‌های عرضه و تقاضا در بازار تمبر کشور محاسبه شده است و قیمت گذاری در آن به واقعیت نزدیک‌تر است.

– از نکات قابل توجه در آن جامعیت این کتاب است که این موضوع را می توان از فهرست این کتاب استنباط نمود. این کتاب علاوه بر اینکه تمامی تمبر های یادبود (یادگاری) را از زمان قاجار تا امروز را در خود جای داده است، بخش‌های مجزایی را نیز به تمبرهای اختصاصی، تبلیغاتی، تمبرهای امانات، رو چاپ، جاری، امام و بوکلت – آلبوم – فولدر اختصاص داده است .

– نکته دیگر این کتاب تغییر شیوه طبقه بندی تمبر‌ها می‌باشد و به خواننده این مفهوم را منتقل می‌کند که تمبرهای یادگاری، جاری، تبلیغاتی و غیره را از هم تمییز دهد و تفاوت آن‌ها را بهتر درک کند. پیش از این تمامی این تمبرها به ترتیب سال فقط مرتب شده بود که در این کتاب علاوه بر حفظ ترتیب سال‌ها، طبقه‌بندی‌ها نیز اصلاح شده‌اند.

منبع: سایت تمبرایران

 

راهنمای تمبرهای ایران - انجمن تمبر ایران
راهنمای تمبرهای ایران – انجمن تمبر ایران
این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
نیاز به راهنمایی دارید؟