کشورهای متولد شده در قرن بیستم

چکیده

هدف از این تحقیق نشان دادن نقش سیاست‌های نادرست در فروپاشی قدرت‌های بزرگ بوده است. زمان مورد بحث قرن ۲۰ و مکان تمام جهان است.
متغیرهای اصلی این تحقیق کشورهای تازه استقلال یافته ی قرن ۲۰ می‌باشند.
روش این کار به صورت استفاده از منابع اینترنتی می‌باشد و روش جمع‌آوری هم به صورت فیش برداری است. نتیجه‌ای که این تحقیق دارد همان به‌کارگیری سیاست‌های نادرست و ارتباط آن با فروپاشی قدرت‌های بزرگ است.

مقدمه

در این مقاله به کشورهای متولد شده و یا استقلال یافته در قرن ۲۰ اشاره می‌شود و از لحاظ مکانی کل جهان را شامل می‌شود.
موضوع اصلی در این تحقیق کشورهای قرن ۲۰ می باشد.
هدف از این تحقیق نشان دادن چگونگی تجزیه یک قدرت به لحاظ به‌کارگیری تدابیر ناقص سیاسی است. سوالاتی که می‌توان عنوان کرد اینکه آیا طرح‌های اصلاحی گورباچف در سقوط شوروی نقش داشته است و اینکه یوگوسلاوی از چه زمانی شروع به فروپاشی کرد. در جواب به این سوالات باید اشاره داشت اولا پروستریکا و گلوسنت گورباچف در فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نقش مستقیم داشته و ثانیا یوگوسلاوی با مرگ تیتو فروپاشی را حس کرد.
منابع مورد استفاده اکثرا سایت‌های مرتبط با موضوع بوده است و روش تحقیق هم متناسب با آن استفاده از آرشیو اینترنتی و مجازی می‌باشد و روش کار هم به صورت فیش نویسی بوده است.

 

یوگوسلاوی 

مارشال تیتو شخصی بود که جمهوری فدراتیو خلق یوگوسلاوی را بنیان نهاد و در سال ۱۹۴۶ شش جمهوری خودمختار تحت نظارت حکومت مرکزی و حزب کمونیست که تیتو در راس آن بود تشکیل شد. با مرگ تیتو اوضاع مشوش و به هم ریخته شد. در ۱۹۸۹ روابط یوگوسلاوی و آلبانی بر سر مسئله کزوو تیره شد و همچنین بحران اقتصادی و تورم سال ۱۹۸۹ و تنش‌های مذهبی بین مسلمانان و کاتولیک‌ها، حزب کمونیست در یوگوسلاوی را ضعیف کرد. به دنبال این وضعیت کشورهایی که فدراسیون یوگوسلاوی را ایجاد کردند از این فدراسیون جدا شدند و پارلمان صربستان و مونته نگرو باقی ماند، وی یوگوسلاوی را به نام یوگوسلاوی نامید و در آوریل ۱۹۹۲ جنگ بین جدایی طلبان بوسنی و هرزه گوین با صرب ها باعث شد تا اتحادیه اروپا بوسنی و هرزه گوین را به رسمیت شناخت.
اسامی کشورهایی که از یوگوسلاوی مستقل شدند عبارتند از:
۱- بوسنی و هرزه گوین
۲- کرواسی
۳- صربستان
۴- مقدونیه
۵- اسلوونی
البته شرح این کشورها در مطالب بعدی خواهد آمد.

 

اتحاد جماهیر شوروی

با روی کار آمدن گورباچف شوروی بوی سقوط و تجزیه را احساس کرد. او قصد اصلاحاتی را داشت تا به وسیله آن بتواند سیستم کهنه و بیمار کمونیست را از نو زنده کند. اصلاحات او به نام پروستریکا و گلاسنوست معروف شد. پروستریکا به مفهوم ایجاد فضای آزاد برای انتقاد از اقدامات دولت به منظور اصلاح اقدامات کشوری و گلانوست به معنی اصلاحات اقتصادی بود. اما این دو سیاست گورباچف به جای اصلاحات به انهدام کمونیست شوروی انجامید. ایجاد فضای باز سیاسی باعث شد تا انتقادات از دولت فزونی بگیرد و دیگر نتوان جلوی انتقادات را گرفت.
در اواخر زمانی که گورباچف برای گذراندن تعطیلات به شبه جزیره کریمه رفته بود کمونیست‌های افراطی طی کودتایی زمام دولت را در دست گرفتند و سرانجام در سال ۱۹۹۱ این قدرت عظیم ناچار شد به فروپاشی تن بدهد و به این ترتیب ۱۵ کشور از درون این دولت بیرون آمدند. [۱]

این کشورها عبارتند از:
۱- ارمنستان
۲- آذربایجان
۳- بلاروس
۴- استونی
۵- گرجستان
۶- قزاقستان
۷- قرقیزستان
۸- لیتوانی
۹- لتونی
۱۰- مولداوی
۱۱- روسیه
۱۲- تاجیکستان
۱۳- ترکمنستان
۱۴- اوکراین
۱۵- ازبکستان
البته شرح هر یک از این کشورها در قسمت های بعد آورده می‌شود .

 

ارمنستان 

ارمنستان کوچکترین جمهوری کشورهای مستقل مشترک المنافع بوده و سرزمینی است محصور در خشکی با تابستان های گرم و خشک و زمستان های بسیار سرد. این کشور حالت کوهستانی دارد و فقط ۱۰ درصد از مساحت این کشور کمتر از هزار متر ارتفاع دارد.
این کشور به صورت جمهوری اداره می‌شود و بر طبق قانون اساسی ۱۹۹۵، ۱۳۱ عضو مجلس ملی و رئیس جمهور با رای تمام افراد بالغ برای مدت ۴ سال انتخاب می‌شوند و نخست وزیر آن طبق آراء مجلس تعیین می‌شود. این کشور پس از کودتای ناموفق کمونیست های افراطی در سپتامبر ۱۹۹۱ در مسکو اعلام استقلال کرد و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سازمان ملل استقلال این کشور را به رسمیت شناخت. [۲]

 

استونی 

این کشور کوچکترین و شمالی ترین کشور منطقه بالتیک بوده و از تعداد زیادی جزیره در ساحل جنوبی خلیج فنلاند تشکیل شده است. در این کشور جنگل های متراکم و دریاچه های فراوان به چشم می‌خورد. استونی از لحاظ منابع طبیعی فقیر می‌باشد. استونی متشکل از سرزمینی کم ارتفاع که در جنوب شرق ۳۱۸ متر ارتفاع می‌یابد و دو جزیره‌های اصلی.
این کشور دارای سیستم جمهوری است و در این سیستم مجمع ۱۰۶ نفره مجلس و همچنین رئیس جمهور با رای تمام افراد بالغ برای مدت ۴ سال انتخاب می‌شوند و رئیس‌جمهور هم نخست وزیر و هم شورای وزیران را انتصاب می‌کند. در سال ۱۹۸۸ اصلاحات [۳] در شوروی به استونی‌های ملی‌گرا این فرصت را داد تا آشکارا فعالیت کنند. ملی گرایان استونی در پارلمان شوروی به اکثریت آراء دست یافتند و خودمختاری بیشتری کسب کردند و به دنبال کودتای نافرجام کمونیست‌های تندرو در مسکو استونی را از اتحاد جماهیر شوروی خارج کردند و در سپتامبر ۱۹۹۱ شوروی استقلال استونی را به رسمیت شناخت. [۴]

 

ازبکستان

کشوری کم ارتفاع است که فقط در مناطق جنوب و شرق دارای ارتفاعات و کوه‌های مختلف می‌باشد. آب و هوای قاره‌ای و خشک با زمستان‌های کوتاه و ملایم از ویژگی‌های ازبکستان است. کوه‌های جنوبی این کشور از جهت تولید برق و آبیاری زمین‌های زیر کشت اهمیت فراوانی دارد.
این کشور هم دارای حکومت جمهوری است و مجمع قانون گذاری آن با ۵۰۰ عضو آن و همچنین رئیس جمهور با رای افراد بالغ برای مدت ۴ سال انتخاب می‌شوند.
این کشور پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ به صورت یک جمهوری مستقل درآمد. [۵]

 

روسیه 

روسیه با کشورهای نروژ، فنلاند، استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان، بلاروس، اکراین، گرجستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، چین، مغولستان و کره‌های شمالی همسایه است. این کشور همچنین با کشورهای آمریکا و سوئد و ژاپن از طریق آب همسایه است.
آب و هوای روسیه به علت نزدیکی به قطب شمال سرد است. اغلب مناطق این کشور تنها دو فصل را تجربه می‌کنند، زمستان و تابستان.
دو سال پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۳ رفراندومی در روسیه برگزار شد و بر اساس آن مردم به تشکیل فدراسیون روسیه که رئیس جمهور در آن رئیس کشور است رای دادند. بر این اساس نخست وزیر در روسیه رئیس دولت است. در روسیه دو مجلس وجود دارد: اول دوما و دومی شورای فدراتیو که نمایندگان آن از طریق رای گیری انتخاب می‌شوند. [۶]

 

تاجیکستان

جمهوری تاجیکستان درون سلسله کوه‌های تین شان و پامیر جای دارد. مهم‌ترین زمین کم ارتفاع آن در فرغانه است و بلندترین نقطه  آن قله کارمو با ارتفاع ۷۴۹۵ متر است. این قله معروف به کمونیسم بود و بلندترین قله شوروی به حساب می‌آمد.
در سیستم حکومت آن ۲۳۰ عضو مجلس قانونگذاری و رئیس جمهور با رای تمام افراد بالغ برای مدت ۴ سال انتخاب می‌شوند. احزاب عمده سیاسی در آن عبارتند از حزب کمونیست، حزب دموکراتیک و احیای اسلامی.

تاجیکستان به دنبال کودتای نافرجام کمونیست‌های تندرو در مسکو [۷] اعلام استقلال کرد و هنگامی که اتحاد جماهیر شوروی منحل شد [۸] از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخت. از زمان استقلال به دلیل جنگ داخلی بین کمونیست‌های سابق و مسلمانان بنیادگرا اوضاع این کشور به هم ریخته است. [۹]

 

قزاقستان

در آسیای میانه قرار دارد. این کشور یک استپ کم ارتفاع است. قله خان تنگری بلندترین ارتفاع این کشور محسوب می‌شود. بیابان‌های معروف آن قره قوم، قزل قوم و باروسکی است. مهم‌ترین رود آن سیر دریا است که سه کیلومتر طول دارد. آب و هوای آن خشک و دارای زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های بسیار داغ است.
حکومت آن به صورت جمهوری اداره می‌شود و مجلس قانون‌گذاری آن ۵۱۰ عضو دارد که اعضای مجلس و رئیس جمهور با رای تمام افراد بالغ برای مدت ۴ سال انتخاب می‌شوند نخست وزیر و هیات وزیران به وسیله رئیس‌جمهور انتخاب می‌شوند. احزاب عمده آن عبارتند از حزب سوسیالیست [۱۰] و ائتلاف کنگره مردمی قزاقستان.
با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این کشور به صورت جمهوری مستقل در آمد. [۱۱]

 

گرجستان

این کشور در شمال کوه‌های قفقاز است که مرز شمال آن را تشکیل می‌دهد. مرکز گرجستان را زمین‌های کم ارتفاع کولخیدا تشکیل می‌دهد. بلندترین نقطه آن البروز با ۵۶۴۲ متر ارتفاع است. آب و هوای نواحی مرکز گرجستان مدیترانه‌ای و مرطوب می‌باشد و بقیه نواحی آب و هوایی خشک را دارا می‌باشد. این کشور دارای حکومت جمهوری است و احزاب عمده آن عبارتند از میزگرد، گرجستان آزاد [۱۲]، حزب دموکرات ملی و حزب سوسیال دموکرات. به دنبال کودتای نافرجام کمونیست‌های تندرو در مسکو گرجستان اعلام استقلال کرد. گرجستان خارج از جرگه کشورهای مشترک المنافع [۱۳] باقی ماند. در ۱۹۹۲ شورای موقت کشور به رهبری ادوارد شوآرد نادزه وزیر خارجه شوروی سابق جایگزین شورای نظامی گردید. از سال ۱۹۹۲ مسلمانان آنجازی و آستی‌ها مبادرت به تجزیه کشور کردند و این ناآرامی در میان اقلیت‌های کشور ادامه دار است. [۱۴]

 

بلاروس

کشوری پر آب و حاصلخیز است و تقریبا کشوری پست محسوب می‌شود. بلندترین ارتفاع آن کوه دزباژیسنکایا با ۲۴۶ متر ارتفاع است. دارای آب و هوای معتدل می‌باشد. این کشور به صورت جمهوری و با رئیس جمهور اداره می‌شود. مجلس قانونگذاری آن ۳۶۰ عضو دارد و این مجلس و رئیس جمهور با رای مردمی برای ۴ سال انتخاب می‌شوند. احزاب و گروه‌های سیاسی بسیاری در این کشور فعال هستند که مهم‌ترین آن‌ها و بزرگ‌ترین‌شان جبهه مردمی بلاروس [۱۵] است.
این کشور در زمان انحلال شوروی در سال ۱۹۹۱ اعلام استقلال کرد و به نام بلاروس به رسمیت شناخته شد. نام قدیم این کشور بیلوروسی بود. [۱۶]

 

آذربایجان

این کشور متشکل از زمین‌های پست کرانه دریای خزر و بخشی از کوه‌های قفقاز در شمال و جنوب غربی است و دارای آب و هوای متنوعی است. حکومت آن از نوع فدرال چند حزبی با یک مجلس قانون‌گذاری است. رئیس جمهور و ۳۵۰ عضو پارلمان با رای افراد بالغ برای مدت ۴ سال انتخاب می‌شوند. احزاب عمده سیاسی آن عبارتند از جبهه خلق آذرباییجان و گروه سوسیال دموکرات. آذرباییجان به دنبال کودتای نافرجام کمونیست‌های تندرو در مسکو اعلام استقلال کرد و در زمان انحلال شوروی به رسمیت شناخته شد. این سرزمین در ۱۹۹۲ از جامعه کشورهای مشترک‌المنافع خارج شد و روابط نزدیکی با ترکیه ایجاد کرد. [۱۷]

 

ترکمنستان

کشور ترکمنستان که از آن به عنوان دروازه‌های طلایی ورود به کشورهای آسیای میانه نام برده می‌شود یکی از جمهوری‌های سابق شوروی بود که در ۲۷ اکتبر سال ۱۹۹۱ استقلال یافت. حکومت ترکمنستان جمهوری بوده و صفر مراد نیازف از زمان استقلال این کشور رئیس جمهور بود تا زمانی که بر اثر ایست قلبی درگذشت. مجلس مصلحت ترکمنستان با ۲۵۰۷ نماینده عالی ترین ارگان تصمیم گیری این کشور بوده و تمامی اعضای دولت و قوای قضاییه، مقننه و نمایندگان مردمی در آن عضویت دارند. ریاست این مجلس بر عهده رئیس‌جمهور می‌باشد. روسیه، ایران و ترکیه سه شریک مهم بازرگانی ترکمنستان محسوب می‌شوند. [۱۸]

 

قرقیزستان
 کشوری است در آسیای مرکزی و پایتخت آن بیشکک است. واژه‌های قرقیزستان از دو بخش قرقیز و ستان تشکیل شد که به معنی سرزمین قرقیزها است. جمهوری قرقیزستان با ۱۹۸۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت در شمال شرق آسیای مرکزی واقع شده است. این کشور در شرق و جنوب شرقی با چین و در شمال با قزاقستان و در جنوب با تاجیکستان و از غرب با ازبکستان همسایه است. این کشور ۱۷ استان دارد و زبان اهالی آن روس و قرقیزی است. ۷۵ درصد مردم آن مسلمان هستند و ۲۰ درصد آن‌ها مسیحی و باقی دارای مذاهب دیگر هستند. در سال ۱۹۲۶ یکی از جمهوری‌های اتحاد شوروی بود و پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ مستقل شد و عسگر آقایف رهبر حزب کمونیست قرقیزستان به ریاست جمهوری این کشور رسید‌. آقایف از زمان استقلال این کشور تا سال ۲۰۵ قدرت را در دست داشت و قصد داشت تا پایان عمر این مقام را حفظ کند اما با انقلاب رنگی معروف به مخملی از قدرت کنار گذاشته شد و به روسیه پناهنده شد و جای او را قربان بیگ باقیف گرفت. [۱۹]

 

مولداوی

جمهوری مولداوی کشوری در شرق قاره اروپا است. این کشور برای سالیان دراز تحت سلطه روس ها بود. مولداوی از شرق با رومانی و از شمال و جنوب و شرق با اوکراین همسایه است.
در سال ۱۹۴۰ اتحاد جماهیر شوروی این کشور را تحت سلطه خود درآورد. پس از جنگ جهانی دوم این کشور بین شوروی و اوکراین تقسیم شد. پایتخت آن کیشینف است. مولداوی به وسیله یک جمهوری پارلمانی اداره می شود. رئیس‌جمهور در آن اداره کشور را برعهده دارد. مجلس این کشور ۱۰۱ کرسی دارد و نمایندگان آن هر ۴ سال یک بار به وسیله ی رای عمومی انتخاب می‌شوند. این کشور در ۲۷ اوت ۱۹۹۱ از شوروی استقلال یافت. [۲۰]

 

لتونی

این کشور در شرق با کشور بلاروس و در جنوب غربی با لهستان و در شمال با لیتوانی همسایه است. تمام خاک این کشور از یک جلگه کم ارتفاع تشکیل شده و آب و هوای متغیری دارد.
پایتخت آن ویلنیوس است. حکومت آن از نوع جمهوری است و رئیس‌جمهور در آن رئیس کشور است. این کشور توانست با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱، اعلام استقلال کند و به صورت یک جمهوری مستقل درآید. [۲۱]

 

اوکراین

این کشور نزدیک با ۶۰۳۷۰۰ کیلومتر با ۲۷۸۲ کیلومتر خط ساحلی چمل و چهارمین کشور بزرگ جهان و دومین کشور وسیع در قاره اروپا است. این کشور از زمین های مسطح و دشت‌های حاصلخیز تشکیل شده است. تنها کوه‌های این کشور بخشی از رشته کوه‌های کارپارت می‌باشند. بلندترین نقطه آن در اوکراین کوه مورلا است. اوکراین دارای آب و هوای معتدل قاره‌ای است. نظام سیاسی اوکراین جمهوری ترکیب شده نیمه پارلمانی و نیمه ریاست جمهوری است. رئیس‌جمهور در آن با رای عمومی به مدت ۵ سال انتخاب می‌شود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اوکراین صاحب ۸۷۰۰۰۰ سرباز در خاک خود و سومین زرادخانه تسلیحات هسته‌ای در جهان شد. در ماه می ۱۹۹۲ در حالی که اوکراین با تحویل تسلیحات هسته‌ای خود به روسیه برای دفن موافقت کرده بود پیمان کاهش سلاح‌های اتمی را امضا کرد تا به عنوان یک کشور بدون سلاح اتمی به عضویت در پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای درآید. اوکراین این کشور را در سال ۱۹۹۶ به تصویب رساند و در سال ۱۹۹۶ به عنوان یک کشور بدون سلاح‌های هسته‌ای درآمد.
کشور کرواسی از مساحتی بالغ بر ۵۳۸۵۶ کیلومتر مربع برخوردار می‌باشد. کشورهای اسلونی، مجارستان، جمهوری فدرال یوگوسلاوی و بوسنی و هرزه گوین همسایه‌های این کشور را تشکیل می‌دهند. این کشور از طریق دریای آدریاتیک مرز کوچکی با ایتالیا دارد.
کشور کرواسی از حکومت جمهوری دموکراتیک برخوردار می‌باشد. نظام حقوقی این کشور بر پایه قانون اساسی مصوب دسامبر ۱۹۹۰ طرح‌ریزی گردیده است و از سال ۱۹۹۱ به اجرا درآمده است. این کشور در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ از یوگوسلاوی جدا شد. [۲۲]

 

اسلوونی

بخش اعظم اسلوونی متشکل از کوهستان‌های بلند است. از جمله کوه‌های آلپ، کاروانکن و آلپ جولیای. در شرق با دریای دراوا مجاور است و در غرب اسلوونی ساحل بسیار کوتاهی به دریای آدریاتیک دارد ولی اکثر جمعیتش در شهر لیوبلینا و حومه آن زندگی می‌کنند.
حکومت آن به صورت جمهوری اداره می‌شود با رئیس‌جمهور و مجلسی که ۲۴۰ عضو دارد که هر ۴ سال یک‌بار با رای مردم عوض می‌شوند. با مرگ تیتو رئیس‌جمهور یوگوسلاوی در ۱۹۸۰ پایه‌های این فدراسیون به دلیل بحران‌های ملی گرایانه متزلزل شد. اسلوونی ثروتمندترین بخش یوگوسلاوی بود و به سوی دموکراسی سوق یافت. در انتخابات ۱۹۹۰ ملی‌گرایان به اکثریت در مجمع اسلونی دست یافتند و در ژوئن ۱۹۹۱ اعلام استقلال کردند. به دنبال شکست در مبارزه‌ای کوتاه مدت نیروهای فدرال یوگوسلاوی از اسلوونی خارج شدند و در ۱۹۹۲ استقلال اسلوونی به رسمیت شناخته شد. [۲۳]

 

بوسنی و هرزه گوین

کشور بوسنی و هرزه گوین به لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرق اروپا و شبه جزیره بالکان قرار گرفته است و با کشورهای کرواسی، صربستان و مونته نگرو مرز مشترک دارد. اعلام حاکمیت بوسنی و هرزه گوین در اکتبر سال ۱۹۹۱ توسط اعلام استقلال از یوگوسلاوی سابق در ۳ مارس ۱۹۹۲ پس از یک رفراندوم که توسط قوم صرب تحریم شده بود پیگیری شد.
علی عزت بگوویچ که طی سال‌های جنگ در این کشور رهبری مسلمانان بوسنی و هرزه گوین را برعهده داشت به عنوان نخستین رئیس‌جمهور این کشور تا سال ۲۰۰۰ میلادی بر این جمهوری حکومت کرد. در حال حاضر ریاست جمهوری هر ۸ ماه یک‌بار بین یک صرب، یک بوسنیایی و یک نفر از کرواسی در گردش است. احزاب راه راست بوسنی، دموکرات، اتحاد دموکراسی کروات و چند حزب دیگر در این کشور فعالیت سیاسی دارند.

 

مقدونیه

کشور مقدونیه را فلاتی با ارتفاع ۶۰۰ تا ۹۰۰ متر تشکیل می‌دهد. رودخانه واردار این کشور را به دو قسمت تقسیم می‌کند. پایتخت این کشور اسکوپیه است. این کشور با کشورهای آلبانی، بلغارستان، یونان و صربستان همسایه است. حکومت این کشور به صورت جمهوری اداره می‌شود. مجلس آن ۱۲۰ کرسی دارد که ۸۵ کرسی آن توسط کاندیداهای مردم و ۳۵ کرسی دیگر آن مخصوص نمایندگان احزاب مختلف است. انتخاب مجلس هر ۴ سال یک‌بار انجام می‌شود. در ۸ دسامبر ۱۹۹۱ مردم مقدونیه با انجام یک همه‌پرسی و با ۷۴ درصد رای موافق مقدونیه را به عنوان یک کشور مستقل از یوگوسلاوی اعلام کردند و اولین رئیس جمهور آن کیرگلیگروف نام داشت.

 

صربستان

این کشور از شمال با مجارستان و از شرق با رومانی، از غرب با مونته‌نگرو و از جنوب با آلبانی و مقدونیه همسایه است. حکومت صربستان جمهوری است و رئیس‌جمهور رئیس دولت است. صربستان هم از جمله کشورهایی است که از تجزیه یوگوسلاوی مستقل شد.

 

دیگر کشورها

کشورهای دیگری هم به جز کشورهایی که از قدرت های بزرگی چون اتحاد جماهیر شوروی و فدراسیون یوگوسلاوی جدا شدند و به استقلال رسیدند در گوشه و کنار جهان در قرن ۲۰ ایجاد شدند، که عبارتند از:
۱- نامیبیا که در ۲۱ مارس ۱۹۹۰ از آفریقای جنوبی مستقل شد.
۲- یمن شمالی و جنوبی که در ۲۲ می ۱۹۹۰ درهم ادغام شدند و کشور یمن را به وجود آوردند.
۳- آلمان شرقی و غربی پس از فروپاشی دیوار آهنین در اکتبر ۱۹۹۰ درهم ادغام شدند.
۴- جزایر مارشال به عنوان بخشی از اتحادیه سرزمین‌های جزایر اقیانوس آرام در ۱۷ سپتامبر ۱۹۹۱ به استقلال رسید.
۵- میکرونزی که قبلا تحت عنوان جزایر کاروسین شناخته می‌شد در ۱۷ سپتامبر ۱۹۹۱ از ایالات متحده آمریکا مستقل شد.
۶- در ژانویه ۱۹۹۳ چکسلواکی به دو جمهوری چک و اسلواکی تفکیک شد.
۷- اریتره که بخشی از اتیوپی بود در اول اکتبر ۱۹۹۳ به استقلال رسید.
۸- پالانو که بخشی از اتحادیه‌های سرزمین‌های جزایر اقیانوس آرام بود در سال ۱۹۹۴ از ایالات متحده مستقل و جدا شد.

 

نتیجه

در این تحقیق مشخص شد که سیاست‌های شتاب زده در یک کشور می‌تواند زمینه‌های فروپاشی سریع آن را فراهم کند. کاری که در شوروی به انجام رسید و پروستریکا و گلوسنت گورباچف راه به جایی نبرد.

 

پی‌نوشت‌ها

[۱] Public geography . blog fa . com[۲] www.daneshnameh roshd . ir[۳] منظور اصلاحات گورباچف است. ( گلانوست و پروستریکا )[۴] daneshname . ir[۵] همان جا بخش مربوط به ازبکستان[۶] www . hamshahri online . ir[۷] سپتامبر ۱۹۹۱[۸] دسامبر ۱۹۹۱[۹] www . tebyan . net[۱۰] کمونیست سابق[۱۱] tebyan . net بخش مربوط به قزاقستان[۱۲] ائتلاف ملی گرایان گرجستان[۱۳] جامعه ی اقتصادی و دفاعی که در مان انحلال شوروی در سامبر ۱۹۹۱ تشکیل شد .[۱۴] tebyan . net بخش مربوط به گرجستان[۱۵] (BNF)[۱۶] tebyan . net بخش مربوط به بلاروس[۱۷] همانجا بخش مربوط به آذرباییجان[۱۸] www . Iran – forum . ir[۱۹] www . khabar online . ir[۲۰] مولداوی : hamshahri online . ir[۲۱] www . Vidm . gov . ir[۲۲] www . Iran culture . org[۲۳] daneshname . ir بخش مربوط به اسلوونی
 

منابع و مآخذ
۱. www . Daneshname . Roshd . ir
۲. www . hamshari online . ir
۳. www . Iran – frum . Ir
۴. www . Iran culture. org
۵. www . Public geography . Blog fa . com
۶. www . tebyan . net
۷. www . vidm . gov . ir

 

تهیه کننده: سید عماد الدین شیرنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی دارید؟